Střeva mají zásadní význam pro obranyschopnost těla. Na stěnách tlustého a tenkého střeva se nachází 70 – 80 % našeho imunitního systému. Z tohoto důvodů je potřebné věnovat svým střevům pozornost a minimálně jednou za rok provést jejich důkladnou očistu. Zanesená střeva fungují nedostatečně a mohou zapříčinit mnoho obtíží.
Příčiny zanesení střev
Do vážných zdravotních problémů vás může dostat konzumace přesoleného, silně kořeněného nebo chemicky ošetřeného jídla. Všechny chemicky upravené potraviny, uzeniny, mléčné výrobky, cukr, maso atp. vám porušují rovnováhu mikroflóry střeva. Prospěšná mikroflóra je zničena, k tomu čemuž dochází i užíváním antibiotik, nepříznivá mikroflóra se rozmnoží, dochází ke kvašení, hnití trávené potravy a vzniká kal, kterým si zalepujeme střevo. Kal se postupně přilepuje na stěny střeva, přidávají se další a další vrstvy, ty tvrdnou a vnikají tzv. kalové kameny. Velmi častým problémem je také zácpa, kterou způsobuje strava bez dostatku vlákniny a sedavý způsob života, který zpomaluje střevní peristaltiku.
Jak očistu střeva provést?
Nejjednodušší je přizpůsobit očistě svou stravu. Jíst co nejjednodušeji. Vyřadit ze svého jídelníčku uzeniny, sladkosti a cukr, mléčné výrobky, bílou mouku a všechny chemicky upravované potraviny. Jíst především obiloviny, rýži, jáhly, pohanku a zeleninu, občas ovoce, z masa pouze rybu nebo krůtu a to jen svátečně a se spoustou zeleniny. Snažit se o dělenou stravu. Vhodné jsou potravinové doplňky, které doplní denní dávku vitamínu a minerálů. Například je vhodné užívání přípravků Vital, Full Spektrum, Super Mega, Senior Formula, vitamín C a další. Pro každou očistu je důležitý pitný režim. Pokud nemáte k dispozici zásaditou vodu, pijte bylinkové čaje, které také působí zásaditě. Dopoledne střídejte čaje na podporu trávení, odpoledne čaje na podporu vylučování. Po obědě a před spaním pomožte svým játrům, která jsou každou detoxikací přetížena Jaterním čajem.