Pokoušel se vám někdo namluvit, že očista tlustého střeva je horká novinka a záležitost moderního zdravého životního stylu? Nedejte se vysmát! O její prospěšnosti věděly své už naše babičky, přestože k ní samozřejmě přistupovaly metodami méně vědeckými a poplatnými své době.
Detoxikace
Co si představit pod pojmem detoxikace? Zjednodušeně proces, ve kterém se tělo zbavuje jedovatých látek, a to nejlépe ještě dříve, než stačí v organismu napáchat větší škody. Centrem detoxikace v organismu je trávicí soustava a zejména střeva. Proto je třeba dbát na jejich zdraví a občas jim dopřát řádnou očistu. Za správný čas pro tuto proceduru byl považován podzim, kdy zkracující se dny a brzký nástup večera a noci vybízejí ke zpomalení životního tempa. Všechny tělesné procesy se zpomalují a tělo se snaží samo vyloučit nahromaděné škodliviny. Jak mu pomoci a odlehčit tak zvýšenému náporu na tlusté střevo?
Očista trávicího systému
K oblíbeným způsobům očisty dříve patřila, a dodnes o ní slýcháme, tzv. sedmidenní kůra, kdy se pijí jen ovocné a zeleninové šťávy ve formě čerstvých džusů. Tento půst tělu dává možnost odpočinout si od zátěže spojené s trávením a ušetřenou energii tak může vynaložit na samoočistu trávicího systému.
Co s ranní kávou?
Přestože názory odborníků na pití kávy se zásadně rozcházejí – tu je vysloveně škodlivá, tu zas prospěšná, při pokusu od očistu střev ji nelze než doporučit. Zejména ve spojení s následným klystýrem napomůže konzumace kávy k vypuzení usazeného hlenu ze střev a výrazně také stimuluje tok žluči.
Klystýrem to končí?
Nejrozšířenějším a nejjednodušším způsobem, jak provést očistu tlustého střeva, je bezesporu právě klystýr. Velice prospěšné je však i po něm po určitou dobu, ne kratší než 6 týdnů, dodržovat detoxikační režim spojený s dietou – ne je třeba říci masu, bílému pečivu i čokoládě a naopak výrazně zvýšit obsah vlákniny ve stravě.