V horní části tlustého střeva se nachází tzv. slepé střevo. (Pro laiky – hledejte v pravém podbřišku.) K čemu slouží v podstatě nikdo netuší, ale problémy, které je schopno způsobit, jsou notoricky známé široké veřejnosti. Konkrétně se jedná o zánět apendixu, červovitého výběžku slepého střeva.
Přestože zdravý apendix má rozměry jen cca 10 × 1 cm, dokáže značně potrápit. Jeho zánět je záležitostí velice bolestivou a často je třeba jej řešit i chirurgicky.
Příznaky zánětu
Za nejtypičtější příznak zánětu slepého střeva lze považovat bolesti kolem pupku, které se postupně stěhují do pravého podbřišku a doprovází je pocity na zvracení, skutečné zvracení, mírně zvýšená teplota, zrychlený tep, nadýmání, zácpa, ale ojediněle i průjem, nechutenství, citlivost břicha na dotek.
Bolesti se zvyšují při pohybech břišního svalstva, v lehu na zádech s pokrčenými koleny dochází k úlevě. Protože veškeré tyto příznaky však mohou zároveň signalizovat i řadu jiných břišních onemocnění, je při jakýchkoliv problémech zapotřebí vyhledat lékaře,
Ten je schopen – na základě svých zkušeností, rozboru krve a použití moderní zobrazovací techniky – případný zánět určit či vyloučit.
Otálet se nevyplácí, protože appendicitis se řadí mezi náhlé choroby břišní a v krajním případě může ohrozit i váš život.
Příčiny a prevence onemocnění
Nejčastější příčinou vzniku zánětu je ucpání apendixu zátkou ze stolice, ale také např. cizím tělesem. Po vytvoření nepřirozeného uzávěru dochází ve střevě k přemnožení střevních bakterií, které vyvolají jeho zanícení.
Pomineme-li příčiny vnější, např. spolknutí ovocné pecky nebo zjizvení břicha, můžeme ovlivnit vznik zánětu pouze minimálně, a to správnými stravovacími návyky, které budou podporovat správný pohyb střev a jejich pravidelné vyprazdňování. Jedinou možná fungující prevencí je tedy strava bohatá na vlákniny, příjem dostatečného množství tekutin a dostatek pohybových aktivit.