Detoxikace organismu začíná v tlustém střevu, protože veškeré choroby se do organismu dostávají ústy. V tlustém střevu se vylučují toxiny a nepotřebné potravinové látky. V tlustém střevu probíhají hnilobné procesy, při kterých se tvoří škodlivé plyny. Střevo se zanáší v důsledku špatně kombinované stravy, nedostatečného příjmu tekutin a pitím nezdravých, přeslazených nápojů. Střevní mikroflóru je možné obnovit pomocí plnohodnotných potravin a vitamínů. Jak odstranit důsledky zanesení tlustého střeva?
Příprava na očistu střeva
Organismus musíme na očistu důkladně připravit. Příprava organismu se nazývá změkčení. Změkčení spočívá ve stržení toxinů a usazenin a jejich přivedení k vylučovacím orgánům. Probíhá tedy tak, že organismus uvolníme, zahřejeme a nasytíme vláhou. Vhodné je používat parní lázně, sauny i horkou koupel. Zmíněnou proceduru je potřeba opakovat 3 – 5 krát. Podle tibetské ajurvédy přispívá ke změkčení organismu vypít ráno na lačno 20 g rozpuštěného másla a udělat si ranní masáž celého těla olejem. Rovněž je velmi prospěšný ranní běh.
Očista klystýry
Po změkčení organismu popsanými procedurami můžeme přistoupit k samotné očistě tlustého střeva. Nejdostupnějším a nejefektivnějším způsobem je klystýr. Podle starých medicínských pramenů pomáhají klystýry odstranit až 80 % nemocí. Základem klystýru je voda, která mechanicky vymývá obsah tlustého střeva. K vodě se může přidat citrónová šťáva, jablečný ocet, slabý roztok hypermanganu, nebo některé bylinky. Například heřmánek, vlaštovičník apod. Uvedené látky výrazně působí na střevní mikroflóru. Za nejideálnější látku se považuje vlastní urina – moč. Vlastní urina v organismu nemůže dráždit. Naopak dráždění odstraňuje a léčí. Jsou v ni obsaženy antiseptika, hormony, vitamíny i bílkoviny. Je tedy údajně nejlepším prostředkem k obnově sliznice v kterékoli části organismu.